miercuri, 18 februarie 2009

Firefox 3 tune-up...

Toti cei care folosim browser-ul Firefox am avut probleme, cel putin adata, cu incarcare paginilor web, si ma refer in primul rind la viteza cu care se incarca aceste pagini. Asa ca mai jos sunt citeva modalitati de a face ca browser-ul sa se miste mai repede.

Scrieti about:config in bara de adresa si apasati Enter. Derulati in jos si cautati urmatoarele setari:

La setarea network.http.pipelining puneti true
La setarea network.http.proxy.pipelining puneti true
La setarea network.http.pipelining.maxrequests modificati numarul la 30. In felul acesta pagina accesata va face 30 de cereri deodata.

Cind modificam setarea pipelining browser-ul va face mai multe cereri deodata catre pagina web accesata, marind in felul acesta viteza de deschidere a paginii web. In mod normal browser-ul face o singura cerere catre pagina accesata.

Pentru ca browser-ul sa nu mai piarda timp pina cind incepe sa caute pagina web accesata (acel delay de inceput), dati click dreapta oriunde in pagina de config, si selectati New Integer. Numiti acest new integer, nglayout.initialpaint.delay si setatii valoarea 0. Valoarea 0 este timpul pe care browser-ul il pierde pina acceseaza pagina web ceruta.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu